14 ay sonra 45 bin lira tazminat aldı

Bir galeriden hatasız diyerek otomobil alan kadın aynı otomobili 14 ay sonra satmak istedi. Hatanın çıktığı otomobil için 45 bin lira tazminat kazandı.

14 ay sonra 45 bin lira tazminat aldı
Editör: Karaman Ajans
23 Haziran 2020 - 11:21
Reklam
Reklam
Reklam
Galericinin 'hasarsız' sözüne güvenerek araç alan B.Ö., ekspertiz raporu almadan ikinci el otomobil satın alan B.Ö., araç hasarlı çıkınca hakkını adliye koridorlarında aradı. B.Ö. isimli kadın açtığı davayıda kazandı.

B.Ö. adlı kadın, bir galeride, 325 bin liraya satışa sunulan ikinci el otomobile alıcı oldu. Yapılan pazarlığın ardından Galerici B.Ö.'ye otomobilin hasarsız ve kusursuz olduğunun tahaütünü verdi. B.Ö. ise galericinin sözüne güvenerek ekspertiz raporu almadan aracı satın aldı. Aradan geçen 14 ay sonra B.Ö. otomobili satmak istedi. B.Ö.'nün aracı satmak istediği alıcı yaptırdığı ekspertiz incelemesi sonunda, B.Ö.'ye aracın 45 bin TL'ye mal olacak hasarı olduğunu öğrendi.

Hasar karşısında şok olan B.Ö. de avukatı Alperen Cihan Çetinkaya aracılığıyla Sulh Hukuk Mahkemesi’ne tespit ve tazminat davası açtı. Mahkeme, B.Ö.'yü haklı bulup, galericinin satışı yaparken araçla ilgili bilgilendirme yapması gerektiğini belirterek, zararın karşılamasına hükmetti.

Dava ile ilgili bilgi veren Avukat Çetinkaya, "Müvekkilimiz 2019 yılında galeriden ikinci el bir araç beğeniyor. Aracı alırken galericiyle yaptığı sohbette otomobilin herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını soruyor.

Otomobili satan galerici ise bir hasarının ve kusurunun olmadığını söylüyor. Müvekkilim güven esasına göre hayat süren birisi. 'Ben bunu ekspere götürmeyeceğim. Sözünüze güveniyorum. Eğer bu şartlar altındaysa ben bu aracı alıyorum' diyor. Lüks otomobili 325 bin liraya alıp, kullanıyor. Aradan 9-10 ay geçtikten sonra birisiyle anlaşarak, aracı satmaya karar veriyor. 

Otomobili yeni satın alacak kişi aracı ekspere göstermek istiyor. Yapılan kontrolde ön kaput daha önceden değiştirildiği, araçta boya olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra müvekkilimiz bize ulaştı. Bunun üzerine Sulh Hukuk Mahkemesine tespit davası açtık. Bu tespit davasında aracın 325 bin değerindeki aracın aslında 280 bin lira olduğu anlaşıldı. Bunu daha sonra tüketici mahkemesine taşıdık’’ şeklide konuştu.

Sulh Ceza Mahkemesinin, galericinin 45 bin lira tazminat ödemesine hükmettiğini belirten Çetinkaya, sözlerine şöyle devam etti.

‘’Mahkeme, satıcının tüketiciye karşı dürüst olması gerektiğine, alıcının tüketici olması nedeniyle herhangi bir eksper kaydı ya da tramere götürme zorunluluğunun bulunmadığını, böyle bir kanun maddesinin olmadığını belirtti. Bunun devamında müvekkilimiz lehine karar verdi. Ve 45 bin lira tazminata hükmetti. Bunun emsal niteliği şöyle; Bu işi tamamen ticaret olarak yapan kişilerle tüketiciler arasında yapılan satışlarda emsal niteliği bulunuyor."

Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren galerici Mustafa Söylemez'de "Ekspertiz yaptırmadan aracını alan bir müşteri yarın bir sorunla karşılaşırsa, müşteri haklıdır. Esnaf, malın bir ayıbı varsa gizlememeli, mutlaka belirtmeli. Ayıplı malı gizleyen esnaf, daimi iş yapamaz. Düzgün esnaf daha çok iş yapar" ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum