Araç sahipleri dikkat gerçeğinden ayırt edilmiyor

Türkiye'de son dönemde korkunç bir şekilde ilerleyen merdiven altı üretimler araç sahiplerinin başını belaya sokuyor. Sahte ürünler araçlarda ciddi masraflar açabiliyor.

Araç sahipleri dikkat gerçeğinden ayırt edilmiyor
07 Temmuz 2020 - 13:50

Türkiye'de otomotiv sektörünün sahte ve taklit ürünler ile başı belada. Hava yastığından lastiğine, fren balatasından camına kadar hemen hemen bütün parçaların sahtesi yapılırken söz konusu ürünler ise piyasaya özellikle online kanallar üzerinden sızdırılıyor.

Otomotiv sektöründe ortaya çıkan sahte ürün pazarı korkunç boyutlara ulaşmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde çeşitli kentlerde polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen 40 bin adet araç filtresi sektörün ne kadar büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğu gösterdi.


Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre sahte, taklit ve korsan ürünlerin ekonomi içerisinde toplam değeri gayri safi milli hasılanın yüzde 1’ini aşıyor. Özellikle Çin kaynaklı sahte parçaların satışının giderek büyüyen bir sorun olduğunun altı çizilirken, online kanallar üzerinden piyasaya sürülen ürünlerin gerçeğinden ayırt edilmesinin çok zor olduğu vurgulanıyor.

Orjinalinden neredeyse ayırt etmenin imkansız olduğu sahte ürünlerin sektöre yönelik kaybı da korkunç boyutlarda. Sadece lastikte yıllık zarar 2 milyar euroyu aşmış bulunuyor.

Yasadışı merdiven altı yerlerde imal edilen ürünlerin araçlarda kullanılması halinde ise, telafisi mümkün olmayan sonuçların yanı sıra insan hayatını tehlikeye atabilecek çok daha ciddi durumların yaşanabileceğine yönelik uzmanlar tarafından uyarı yapılıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum