Karaman'da cumhur ittifakı bir darbe daha aldı

Karaman'da bugün yapılan belediye meclis toplantısında Cumhur İttifakı bir darbe daha aldı. AK Partili Belediye Meclis üyeleri tüm ısrarlara rağmen Başkan Kalaycı'ya ayak diretti.

07 Ağustos 2020 - 19:37

Karaman'da Ağustos ayı olağan Meclis toplantısının ilk oturumu Lütfi Elvan Fuar ve Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Belediye meclis toplantısında AK Partili belediye meclis üyeleri yine oy çokluğu kozunu kullanarak 2'nci Organize Sanayi bölgesi için seçilecek 5 temsil üyede başkana ayak diredi. Başkan Kalaycı'nın nezaket içinde dakikalarca konuşması AK Partili üyelerin nezdinde dikkate bile alınmadı.

Karaman'da Belediye meclisinde oy çokluğunu elinde tutan AK Parti istediği bütün kararları mecliste oy çokluğuyla alabilirken istemedikleri hiç bir kararada onay verdirtmiyor. Cumhur ittifakının bir paydaşı olan MHP'li belediye ile zaman zaman karşı karşıya gelen üyeler ittifakın zedelenmesi noktasında hamleler yapmaya devam ediyor.


Bugün ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündeme gelen 2.Organize Sanayi Bölgesinde Karaman Belediyesini temsil edecek 5 hisse kadar protokole imza atacak asıl ve yedek üyelerin belirlenmesi konusu ittifakta derin çatlak yarattı.

BAŞKAN ADİL BİR TEMSİL İSTEDİ

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı meclis toplantısındaki konuşmasında Karaman Belediye Meclisinde 3 partiden 31 meclis üyesinin bulunduğunu hatırlatarak temsilde demokratik ve adil bir şekilde seçim yapılması temennisinde bulundu.

RÜŞTÜMÜZÜ İSPATLAMAK İÇİN UĞRAŞMAYALIM

Başkan Kalaycı; “Karaman'ın geleceğini ilgilendiren bir konuda herkes Karaman'a birşeyler kazandırabilmek için istekli. Bence partilerden ayrı ayrı listeler gelmeden ortak bir liste hazırlanması en uygunu. Burada köşe kapmaca oynayacağımız her hangi bir durum yok. Buradaki meclis içeriisndeki aritmetik dağılımda sayısal çoğunuk AK Parti'de Ben herkesi temsilen bir listenin hazırlanacağına inanıyorum. Karamanlılar belediye başkanlığını şahsımıza verirken meclis üyeliğinde sayısal çoğunluğu Ak Parti'ye verdi. Bizim bunu doğru okumamız ve kullanmamız gerekir. Allah verir imtihan eder alır yine imtihan eder. Burada ortak bir liste hazırlayalım rüştümüzü ispatlamak için uğraşmayalım” dedi.

Başkan Kalaycı'nın konuşmasının ardından AK Partili üyeler kendi listelerini hazırladıklarını ve listeye Savaş Kalaycı'yı da yazdıklarını belirterek kararlarının değişmeyeceğini ve oylamaya geçilmesi gerektiğini söyledi. 

AK Parti'nin katı tutumu karşısında Başkan Savaş Kalaycı; “Listeye beni yazarak lütfetmişsiniz. Buradaki temsil noktasında görüyorum ki MHP'den benim dışımda kimse yok. Ben bu listeyi birkez daha gözden geçirmenizi istiyorum. Burada hepisi sizden olsa ne olur ki” dedi.

AK PATİLİ BİLGİN ACİTASYON, DRAMATİZE YAPMAYA GEREK YOK

Başkan Kalaycı'ya cevap veren AK Partili Yusuf Bilgin şimdi bunları dramatize yapmaya acitasyon yapmaya gerek yok bizim 17 tane meclis üyemiz var MHP'nin 11 CHP'nin ise 3 meclis üyesi var” dedi. 

CUMHUR İTTİFAKININ DİĞER PAYDAŞINA AYIP ETMİYORMUSUNUZ

Bilgin'e sert çıkan Başkan Kalaycı “Biz burada acitasyon makamında değiliz. Biz herşeyden önce halkın önündeyiz. Usulüne uygun, adabına uygun olması gerektiği gibi tavrım ve tutumum sebebi acitasyon felan değil. Burası şehri temsil eden bir makam. Ben sizlere duymuş olduğum saygım ve hürmetim üzerine böyle konuşuyorum. Cumhur ittifakına duymul olduğum saygıdan dolayı böyle konuşuyorum. Ben bu ittifakın ruhuna uygun hareket etmek istiyorum. Burada biz bu şekilde ayrışarak istediğimiz verimi alamayız. Ama siz diyorsunuz ki bizim sayısal çoğunluğumuz çok biz hepsini almak istiyoruz diyorsanız bunada saygı duyuyoruz. Burada MHP'yi yazmamakla bence cumhur ittifakının diğer ortağına biraz ayıp olmamış mı?” dedi.

YİNE AK PARTİLİ ÜYELERİN DEDİĞİ OLDU

Başkanın bütün konuşmalarına rağmen AK Partili Belediye meclis üyeleri ayak direterek kendi hazırladıkları listeyi oy çokluğu ile kabul ettirdi. 

2.Organize Sanayi Bölgesinde Karaman Belediyesini temsil edecek 5 hisse kadar protokole imza atacak asıl ve yedek üyeler ise yine AK Partinin sanayici isimlerinden oldu. Yapılan seçimlerde Savaş Kalaycı, Yusuf Bilgin, Tamer Yıldızbaş, Ali Yurtbaş ve Ramazan Ünüvar oldu.

AK PARTİLİ VEKİLLER CUMHUR İTTİFAKI ÇİZGİSİNDEN ÇIKMIYOR

Diğer taraftan Ankara'da Karaman'ı temsil eden AK Partli Milletvekilleri Recep Şeker ve Selman Oğuzhan eser cumhur ittifakı ruhundan hiç bir zaman ayrılmayarak hizmet etmeye çalışırken, yerelde ittifakın zarar görmesini isteyen siyasilerin tavırları herkesin aklında soru işareti oluşmasına neden oluyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum