Vali Işık gönül odaklı çalışmalarını sürdürüyor

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık vatandaş odaklı çalışmalarını sürdürüyor.

Vali Işık gönül odaklı çalışmalarını sürdürüyor
28 Temmuz 2020 - 12:03

Karaman'da Vali Mehmet Alpaslan Işık devam eden buğday hasadına katılarak bilgi aldı. Vali Işık dane kaybının en aza indirilmesi ile Karaman ili Gayri Safi Milli Hasılasına 342 milyon Türk Lirası katkı sağlandığını söyledi.

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık göreve başladığı günden itibaren halkla iç içe bir yönetim politikası sürdürmeye devam ediyor. Halkın içinde sıkça görünen Vali Işık sorun ve talepleri birinci ağızdan alarak sorunların çözümü noktasında talimatlarını veriyor. Son olarak Vali Işık merkeze bağlı Sudurağı kasabasını ziyaret etti. Burada buğday hasadına katılan ışık daha sonra yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı çadır kenti ziyaret ederek burada tarım işçileri ile bir araya geldi.


Sudurağı Kasabasında çiftçilik yapan Şakir Turan 'ın tarlasındaki buğday hasadında biçerdöverin üzerine çıkan Işık buğday derimini bir süre yerinde takip etti.

Vali Işık, konuşmasında hububat üreticileri için bereketli bir hasat dönemi temennisinde bulunurken ilimizde bu yıl önemli oranda rekolte artışı beklenen buğday hasadının tarıma dayalı sektörde de hareketlilik yaşanacağını, bununda kent ve bölge ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağını belirtti.

İl genelinde 2020 yılı içerisinde hububat ekimi yapılan 770 bin dekarlık alandan yaklaşık 206 bin ton ürün elde edilmesinin beklendiğini ifade eden Vali Mehmet Alpaslan Işık, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından biçerdöver kontrollerinin titizlikle yapıldığını belirterek, dane kaybının en aza indirilmesiyle Karaman ili Gayri Safi Milli Hasılasına 342 milyon Türk Lirası katkı sağlandığını söyledi.

Konuşmasında anız yangınlarına dikkat çeken Vali Işık, hasattan sonra sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle dikkatsizlikler sebebiyle oluşabilecek muhtemel anız yangınlarına da dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Buğday hasadının ardından mevsimlik tarım işçilerini ziyaret eden Işık burada çocuklara çeşitli hediyeler verdi. 

Vali Mehmet Alpaslan Işık, mevsimlik işçilerin yaşadığı çadır kentteki incelemeleri sırasında bölgede yaşayan işçi ve ailelerinin mevcut durumu ve yaşam koşulları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Çalışmak üzere ilimize gelen ve büyük çoğunluğunun Urfa merkezli olan yaklaşık 3 bin civarında mevsimlik tarım işçisinin bulunduğunu söyleyen Vali Işık, özellikle şeker pancarı çapası, fasulye ve elma toplama gibi işlerde çalışan mevsimlik tarım işçilerinin ilimizdeki tarımsal faaliyetlerin yürütülmesinde ve devamında iş gücü anlamında can simidi görevi gördüğünü söyledi.

Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın Sudurağı kasabasındaki mevsimlik tarım işçilerine gerçekleştirdiği ziyarete; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Evren Çakır, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş ile Sudurağı Belediye Başkanı Derviş Mehmet Ceyhan eşlik etti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum