Ağız ve Diş sağlığında korona önlemleri

Karaman'ın tanınan ve başarılı diş hekimlerinden Ahmet Yurtbaş Ağız ve Diş Sağlığında alınması gereken tedbirleri anlattı.

Ağız ve Diş sağlığında korona önlemleri
09 Nisan 2020 - 11:23

Ağız ve diş sağlığı konularında Karaman’ın aranan ismi Teknoloji Diş Hastanesi’nin tecrübeli hekimi Ahmet Yurtbaş, Korona virüsten korunmak için ağız ve diş bakımının önemine değindi. Virüsle hayatın her alanında mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Yurtbaş; diş fırçası kullanımı, fırçaların duruşu ve gargara gibi konularda bilgi verdi. 

Hijyen ve ağız diş bakımının çok önemli olduğunu ancak, toplum tarafından çok fazla bilinmediğini söyleyen Yurtbaş, ‘’Genelde tedavi sürecine başladığımız her hastamıza ağız ve diş sağlığı konularında dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyorduk. Fakat Çin’in Wuhan eyaletinde çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını sonrası her vatandaşımıza tedavinin ardından detaylı bilgilendirme yapmaya başladık. Virüsün insana bulaşabileceği en önemli yerlerden birisi olan ağız için dikkat edilmesi gereken konuları ayrıntıları ile anlatarak hemşerilerimizi bilinçlendirmeye gayret ediyoruz’’ dedi.


Diş Hekimi Ahmet Yurtbaş, insanlığın kaygı ile izlediği Yeni Koronavirüs/COVID-19 hakkında alınan önlemlere katkı sağlayacağını belirttiği maddeleri şöyle sıraladı:

*Diş fırçasını kullanmadan önce ve sonra en az 20 saniye ellerimizi sabun ile yıkamalıyız.

*Dişlerimizi günde 3 defa fırçalarken, sadece dişlerimizi değil dişlerimizle birlikte diş etlerimizi, damağımızı ve dilimizi de mutlaka fırçalamalı, en az 3 dakika ayna karşısında olmalıyız.

*Diş fırçamızı kullandıktan sonra en azından tek kullanımlık bir peçeteye sarmalıyız.

*Diş fırçaları diğer aile bireylerinin kullandığı fırçalar ile yan yana olmamalı.

*Ellerimizi sabun ile yıkadıktan sonra ortak havlu kullanılmamalı. Ya tek kullanımlık peçete kullanılmalı ya da kendi halinde kurumalı.

*Dişlerimizi fırçaladıktan sonrada ellerimizi ve yüzümüzü de sabun ile yıkamalıyız. Daha sonra elimizi köpürttüğümüz sabun ile tuttuğumuz musluk başlığını da temizlemeliyiz.

*Yatmadan önce ağız içini dezenfekte etmek için çeyrek çay bardağının içerisine 1 çay kaşığı tuz atarak elde ettiğimiz tuzlu su ile gargara yapmalıyız. 

*Evde ve iş yerlerindeki kapı kollarını ve elektrik düğmelerini sık sık dezenfektanla temizlemeliyiz. Özellikle umuma açık yerlerdeki kapı kollarını tek kullanımlık peçete ile açıp kapamalıyız. Korkuluklara mümkün oldukça dokunmamalıyız.

*Alışveriş merkezleri gibi umuma açık yerlerde diş fırçalamamalıyız.

*Ayrıca çok kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, aynı kaptan yemek yenilmemeli, odalar sık sık havalandırılmalı ve sokaklara veyahut lavabo harici herhangi bir yere tükürülmemeli.

Bunlara ilaveten Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 14 maddelik önlemler listesine de kesinlikle uyulmalı.
Bunlara uyulurken de aynı zamanda psikolojimizi ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Aşırı kaygılanma ve stresin bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyeceğini unutmamalıyız. Dünya toplumları sars gibi çok daha kötü virüsleri atlattı, Allah'ın izniyle ondan daha hafif olan Korona virüsünün de hijyen şartlarına uyulduğu ve dikkat edildiği takdirde atlatılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum