Gizem Şahin Karamanlıları uyardı!

Karaman'da özellikle pazarlardan alışveriş yapanlara Gıda Mühendisi Gizem Şahin'den uyarı geldi.

Gizem Şahin Karamanlıları uyardı!
Editör: Karaman Ajans
16 Mart 2020 - 10:08
Karamanlı Gıda Mühendisi aynı zamanda CHP Karaman Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Gizem Şahin Karamanlıları 'Gıda tüketiminde koronavirüs tedbirleri' konusunda uyardı. Şahin gıda konusunda alınabilecek tedbirleri bir bir sıraladı.

Gizem Şahin yaptığı bilgilendirmede, son günler de hepimizi çok yakından ilgilendiren Koronavirüs salgınından az etkilenmek veya olası büyük salgınların önüne geçebilmek amaçlı uzun uzadıya tedbir  listeleri yapılırken dikkat çekilmesi gerekilen bir diğer konu ise gıda üretimi ve alışverişinde alınması gerekilen önlemlerdir.  Tüketimde kişisel olarak dikkat etmemiz gereken bazı hususlar ise

1- Ekmek vb. tahıl ürünlerini alırken dokunarak seçmek yerine, göz ile seçip az temas ile almak eğer mümkünse satış noktasından poşet eldiven talep etmek gerekir

2- Semt pazar alanlarında alışveriş yapacaklar için açıkta satılan ve hava ile doğrudan temas eden baharat, kuruyemiş ve bakliyatlar almak yerine bunun yerine bir süre paketli ürün tercih edilmesi gerekir.

3- Günlük kullanımın vazgeçilmezi Süt ve süt ürünlerin için en azından bu dönemde paketli ürünleri tercih etmek gerekir.

4- Yine semt pazarlarından yapılan meyve-sebze alışverişlerinde eldivenli alıma ve az temasa dikkat etmek gerekir.

5- Manav reyonlarından alışveriş yaparken az temas etmeye özen göstermek mümkünse reyon sorumlusundan poşet eldiven talebinde bulunmak gerekir.

6- Kasap ve şarküteri reyonlarından ürün alırken görevlinin maskeli ve/veya eldivenli olmasına dikkat etmek gerekir.

7- Sebze ve meyveleri tüketmeden önce ilk olarak sirkeli ve karbonatlı su içerisinde en az 15 dakika bekletmek ve ardından bol su ile yıkamak faydalı olacaktır” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum